پودر مخمل

پودر مخمل متالیک مواد اولیه مخمل پاش ، پودر مخمل ترک ، چسب دستگاه مخمل پاش

پودر مخمل پلی آمید پودر مخمل پلی استر پودر مخمل ویسکوز

پودر مخمل که برای مخمل پاشی استفاده میشود درواقع الیافی از جنس مواد نساجی هستند . فرض کنید که سطح فرش ماشینی را یک لایه قیچی کنید – همان کاری که در انتهای بافت فرش دستی انجام میدهند – الیافی بدست میآید شبیه پودرمخمل متالیک. بنابراین میشود این الیاف را با سایز های دلخواه قیچی کرد و اندازه های مختلف بدست آورد . خوشبختانه نیازی نیست شما این کار را بکنید این الیاف در کارخانه برش خورده و آماده کار شده اند البته الیاف خام به تنهایی نمیتوانند در دستگاه مخمل پاش مورد استفاده قرار گیرند باید یک ماده یونی به آن زده شود تا الکتریسیته ساکن که توسط دستگاه مخمل پاش ایجاد میشود را جذب کند . الیاف پس ازمرحله برش وارد مرحله رنگ آمیزی و آماده سازی نهایی میشوند.
سایزی که بیشترین استفاده را در مخمل پاشی دارد یک میلیمتر است ولی از سایز های نیم میلیمتر و شش میلیمتر هم برای کاربردهای خاص استفاده میگردد. پودر مخمل سایز نیم میلیمتر حالت جیر میشود و سایز شش میلیمتر سبز رنگ عموما برای ایجاد چمن یا سبزه مصنوعی بکار میروند. سایز های سفارشی هم از ۰٫۳ میلیمتر تا ۱۰ میلیمتر قابل تولید است.

این الیاف از جنس نایلون، ویسکوز، اکرلیک، پلی استر، پلی آمید و انواع دیگر ساخته می شوند که نوع پلی آمید بیشترین استفاده را بدلیل کیفیت مناسب به خود اختصاص می دهد. البته پودر مخمل تولید ایران عموما از جنس پلی استر هستند.
جنس پلی استر کمی زبرتر از پلی آمید احساس میشود و نسبت به پلی آمید ارزانتر است.
بعداز مخمل پاشی پودر های اضافی که به کار نچسبیده مجددا قابل استفاده هستند. برای جمع آوری سریع و تمیز پودرها بهتر است زیر کار توری یا محفظه ای تعبیه گردد تا هنگام کار پودر اضافی به زیر میز منتقل گردد و بتوان آنها را براحتی جمع آوری کرد.
برای استفاده بعدی بهتر است پودرهای جمع آوری شده با پودر نو مخلوط شود.
برخی برای بازیافت پودر های کهنه پیشنهاد می کنند که از اسپری کردن سرکه سفید در پودرهای کهنه یا گذاشتن پودر در فریزر کمک بگیرید. بعد از اسپری کردن سرکه آنرا در کیسه دربسته بگذارید و بعد از یک روز آماده کار هستند و بهتر است قبل از استفاده الک شوند. ولی تا مدتی بوی سرکه باقی میماند.
به هر حال به این موضوع باید توجه شود که پودرهای خریداری شده در کیسه های پلاستیکی هستند فقط زمانی که شروع به کار می کنید کیسه ها باز شوند و اگر تمامی پودر در یک وعده تمام نمی شود حتما درب کیسه محکم بسته شود.
برای نگهداری بهتر پودر مخمل باید کیسه محتوی آن کاملا بسته و حدالامکان در جای خنک با رطوبت مناسب و دور از تابش مستقیم آفتاب باشد.

پودر مخمل متالیک / پودر مخمل ترک / رنگ مخملپاشی / مخمل پاش برای تزئینات ماشین وخودرو